Zdroj: (TASR) - Úspešným slovenským športovcom z 28. Svetovej letnej univerziády (SLU) v kórejskom Gwandžu zablahoželal vo štvrtok 20. augusta 2015 v sídle NR SR jej predseda Peter Pellegrini. Na "akademickej olympiáde" získalo Slovensko štyri medaily - dve strieborné a dve bronzové.


V trape jednotlivcov vybojoval striebro reprezentant v športovej streľbe Filip Marinov, ktorý spoločne s Júliusom Vassom a Matúšom Dudom získali v trape družstiev bronz. Vo výškarskom sektore predviedol Matúš Bubeník výkon 228 cm, ktorý mu okrem osobného maxima vyniesol umiestnenie na striebornom stupienku a na 100 m motýlik si vyplávala bronzovú medailu Katarína Listopadová."Veľmi sa teším, že Slovensko má v mladých športovcoch obrovský potenciál, ako je to nepochybne aj vo vašom prípade. Je na nás, politikoch, aj v parlamente, aj vo vláde, aby sme vám v tomto štáte skutočne vytvorili také podmienky a také prostredie, aby ste mali priestor na potrebné tréningy a svoj režim. Dúfam, že vďaka novému Zákonu o športe sa nám postupne podarí presadiť nevyhnutné zmeny," povedal Pellegrini.

Z reprezentantov vo veslárskych súťažiach prišli na stretnutie s predsedom NR SR predstavitelia mužského dvojskifu Marek Režnák a Andre Rédr, ktorí dokázali postúpiť zo semifinále až do A-finále a v ňom obsadili 4. priečku. Predseda parlamentu sa dôslednejšie športovcov pýtal na podmienky, ktoré majú u nás na trénovanie. "Medaily nosíme, ale dobrú strelnicu postaviť nevieme," úsmevne skonštatoval Pellegrini. Vzápätí však s plnou vážnosťou dodal, že tento stav sa bude musieť riešiť.

S výsledkami výpravy SR vyjadril spokojnosť prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Július Dubovský. "Situácia vzhľadom na vírus MERS bola zložitejšia. Treba sa športovcom poďakovať, že zariskovali a nastúpili. Bola to však veľkolepá univerziáda, naši najlepší športovci podali výkony, za ktoré sa nemusia hanbiť. Určite sa im aj SAUŠ odvďačí, v budúcom roku dostanú odmenu v slušnej výške. Ešte to budeme konkrétnejšie riešiť,"zdôraznil šéf akademického športu.