Dňa 9.apríla 2019 sa uskutočnila tlačová konferencia v priestoroch telocvične Lekárskej fakulty UK, Mlynská dolina, Staré Grunty pri príležitosti 100.výročia akademického športu na Slovensku, ktoré si SAUŠ práve v roku 2019 pripomína. Na tlačovej konferencii sa zúčastnili: Július Dubovský (prezident SAUŠ), Dušan Tittel (poslanec NRSR), Jaroslav Šišolák (marketing SFZ) a Dušan Hamar (viceprezident SAUŠ a pedagóg FTVŠ UK). 

Svoju oficiálnu históriu začal univerzitný šport na Slovensku písať 27. júna 1919, keď sa na Lekárskej fakulte v Bratislave stretli pedagógovia a študenti Univerzity Komenského a založili Univerzitný klub. Začínali s atletikou, volejbalom, basketbalom, futbalom, boxom, šermom a tenisom.

Pri tejto príležitosti SAUŠ v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu a slovenskými univerzitami organizuje počas roka sériu masových športových súťaží, ktorých cieľom je zapojiť do športovej aktivit čo najviac študentov z celého Slovenska. 

Úvodnou súťažou bol 12.hodinový futbal maratón, ktorý sa v rovnakom čase od 10:00 do 22:00 odohrával súčasne v Bratislave, Žiline a Košiciach. 

Okrem plánovaných športových aktivít si chce Slovenská asociácia univerzitného športu v roku 2019 pripomenúť záslužnú prácu všetkých členov, funkcionárov či významných športovcov, ktorí prispeli k rozvoju vysokoškolského športu na Slovensku. Oslavy vyvrcholia 5. decembra 2019 na priprvovanom galavečeri.