Slovenský univerzitný klenot plavkyňa Martina Moravcová

Podľa kategórie
Najnovšie príspevky

Slovenský univerzitný klenot plavkyňa Martina Moravcová

Martina Moravcová s univerziádnym zlatom

Je najúspešnejšou univerzitnou športovkyňou v histórii Slovenska. Na svetových letných univerziádach získala v plávaní päť zlatých a jednu bronzovú medailu v rokoch 1995 a 1997. Ako si spomína na svoje univerziádne časy dvojnásobná strieborná olympionička Martina Moravcová?

Krátky náhľad do histórie

Plávanie sa prvýkrát objavilo na treťom ročníku Medzinárodných týždňov univerzitného športu v roku 1951 v Luxemburgu. Avšak až od slávnostného otvorenia modernej letnej univerziády v roku 1959 v Turíne sa plávanie stalo povinným podujatím v športovom programe FISU. Počas tejto prvej letnej univerziády bolo prekonaných 12 rekordov, čím sa vytvoril míľnik pre ďalších 12 rekordov univerziády len o dva roky neskôr v bulharskej Sofii. Vďaka rastúcemu úspechu univerzitné plávanie naďalej priťahovalo čoraz viac účastníkov z radov študentov z celého sveta. V roku 1967 v Tokiu zostalo víťazstvo amerického plaveckého tímu bezpochyby jedným z najvýraznejších výkonov v histórii univerziády, keď si odniesol celkovo deväť svetových rekordov. Úspešný príbeh plávania pokračoval aj v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, čoho najlepším príkladom bola Letná univerziáda 1981 v rumunskej Bukurešti, kde bolo prekonaných 26 rekordov univerziády v 29 disciplínach. Len o dva roky neskôr v kanadskom Edmontone sovietski plavci na čele so svetovým rekordérom Vladimirom Salvikovom doslova rozdrvili svojich súperov a získali 22 titulov. Edmonton bol zároveň prvým medzinárodným podujatím pre budúceho olympijského víťaza Alexa Baumana. Úroveň plaveckých súťaží na univerziáde zostala vysoká a na olympijských hrách aj na univerziáde sa zúčastnili špičkoví plavci ako Matt Biondi, Michael Gross, Jon Sieben, Otylia Jedrzejczack, Yana Klochkova, Rachel Komisarz, Oleg Lisogor, Tom Malchow a Gustavo Borges.

Moravcová prevalcovala favoritky

V roku 1997 sa letná univerziáda konala na talianskej Sicílii, kde bol špeciálne pre univerziádu postavený nový plavecký komplex. Všetci očakávali vystúpenie olympijskej víťazky Penelope Heynsovej, ale nakoniec to bola Slovenka Martina Moravcová, ktorá sa postarala o šou ziskom štyroch individuálnych zlatých medailí (100 a 200 m v. Sp., 100 m motýlik, 200 m polohovka). Tie pridala k dvom medailám zo Svetovej univerziády v roku 1995 vo Fukuoke (zlato – 100 m v.sp., bronz – 200 m polohovka).

Aké sú vaše spomienky na úspechy na Svetových univerzitných hrách?

Japonsko bola moja prvá univerziáda a priznám sa, že z Japonska si veľmi pamätám len bazén, v ktorom sa podujatie udialo, pretože som ho navštívila o šesť rokov neskôr, keď som sa tam v roku 2001 vrátila na majstrovstvá sveta. Tento sa do Fukuoky opäť vraciame. I keď bazén bude pravdepodobne iný, ale univerziáda je vždy krásna v tom, že je robená spôsobom olympijskej, respektíve univerzitnej dediny. Všetci športovci sú viac-menej spolu. Nie je to ako majstrovstvá sveta, keď bývajú športovci oddelenie po hoteloch. Máte pocit zázemia dediny a to je jedinečné. Naši športovci to môžu zažiť na univerziáde, alebo na olympiáde.

Pamätám si, že vo Fukoke bola dedina postavená pri mori. Mali sme prístup k moru a bolo to veľmi krásne. Japonci vedeli univerziádu veľmi dobre zorganizovať. Každá škola vo Fukuoke dostala za úlohu niečo si o určenej krajine naštudovať a deti zo školy prišli fandiť do hladiska. Slovenské vlajky ešte v roku 1995 neboli úplne bežne k dispozícii. Pamätám si ako tí malí Japončíci nabehli na tribúny zo slovenskými vlajkami a fandili nám. Páčilo sa mi to prepojenie.“

V roku 1997 prišiel na univerziáde v talianskej Sicílii obrovský úspech v podobe štyroch zlatých medailí.

„Na univerziádu do Talianska som letela priamo z Majstrovstiev Európy v Seville . Tam som musela moje pôsobenie skrátiť kvôli univerziáde. Napriek tomu, že to bola takáto krátka európska cesta, stratili mi kufre a dokonca som ani nemala vlastnú izbu. Skončilo to tak, že som mala spať na jednej izbe s našimi plavcami, ktorých som čiastočne vysťahovala na balkón. Musela som súťažiť v plavkách s americkými farbami. Sú to zážitky, na ktoré človek nezabudne. Ešte si pamätám, že počas tejto univerziády sa udiala smutná udalosť, keď zomrela Princezná Diana.“

Z ponuky viacerých amerických univerzít na plavecké štipendium si vybrala Southern Methodist University (SMU) v Dallase. Odišla tam krátko po univerziáde. V tomto texaskom meste sa napokon usadila a od septembra 1995 až do skončenia pretekárskej kariéry tam trénovala pod vedením trénera Steva Collinsa.

V plávaní bude Slovensko reprezentovať v Čcheng-tu štyria plavci. Simon Kliment
(Sheffield Hallam University), Sabina Kupčová (University of Iowa), Zora Ripková
(Georgia Institute of Technology), Adam Rosipal (University of Kentucky)

a realizačný tím: Matej Kuchár a Ivana Lange. Za Slovenskú plaveckú federáciu bude Slovensko reprezentovať aj skokanka do vody Zora Opalka a slovenský vodnopólový tím mužov.