UNIVERZITNÝ VOLEJBAL SPOZNAL SVOJICH ŠAMPIÓNOV. AKADEMICKÉ MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA OVLÁDLI UKF NITRA A UMB BANSKÁ BYSTRICA

Bratislava sa na konci mája stala dejiskom Akademických majstrovstiev Slovenska vo volejbale žien a mužov 2026. V telocvični Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity sa počas štyroch dní predstavili najlepšie univerzitné tímy z celého Slovenska, ktoré bojovali o cenné tituly akademických majstrov.

Majstrovstvá sa uskutočnili v termíne 25. – 28. mája pod organizačnou taktovkou Slovenskej asociácie univerzitného športu a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Turnaje žien aj mužov sa hrali systémom každý s každým, pričom o konečnom poradí rozhodovali výkony počas celej súťaže.

Titul medzi ženami putoval do Nitry

V ženskej kategórii sa predstavili družstvá UK Bratislava, UKF Nitra, Technickej univerzity vo Zvolene a Prešovskej univerzity. Najvyrovnanejšie výkony počas celého turnaja predviedli volejbalistky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktoré si zaslúžene vybojovali titul akademických majsteriek Slovenska.

Konečné poradie žien:

  1. UKF Nitra
  2. UK Bratislava
  3. Prešovská univerzita v Prešove
  4. Technická univerzita vo Zvolene

Ocenenie pre najlepšiu hráčku turnaja získala Bianka Bodnarová z UKF Nitra.

Mužský turnaj ovládla UMB Banská Bystrica

Aj mužská súťaž ponúkla množstvo kvalitných zápasov a dramatických momentov. O prvenstvo bojovali tímy STU Bratislava, UKF Nitra, UMB Banská Bystrica a Prešovskej univerzity.

Najlepšiu formu potvrdili volejbalisti Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorí si po výborných výkonoch odniesli titul akademických majstrov Slovenska pre rok 2026.

Konečné poradie mužov:

  1. UMB Banská Bystrica
  2. STU Bratislava
  3. Prešovská univerzita v Prešove
  4. UKF Nitra

Za najlepšieho hráča turnaja bol vyhlásený Alex Veselý z UMB Banská Bystrica.

Podujatie otvorili predstavitelia akademického športu

Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili významní predstavitelia akademického prostredia a univerzitného športu – prorektor STU Štefan Stanko, dekan Strojníckej fakulty STU Ľubomír Šooš, prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu Július Dubovský, vedúca Ústavu jazykov, humanitných vied a športu SjF STU a predsedníčka ŠTK SAUŠ Alena Cepková a garant SAUŠ pre volejbal Ľubomír Paška.

Počas celého podujatia sa predstavilo 88 študentov a študentiek z ôsmich univerzitných družstiev. O hladký priebeh stretnutí sa postarali rozhodcovia Karol Šrámek a Andrej Bartošovič.

Akademické majstrovstvá Slovenska vo volejbale opäť potvrdili, že univerzitný šport na Slovensku má vysokú úroveň. Kvalitné zápasy, bojovnosť, fair play a reprezentácia vlastných škôl vytvorili výnimočnú atmosféru, ktorá bola dôstojnou oslavou vysokoškolského športu.

Víťazným tímom gratulujeme a všetkým účastníkom ďakujeme za skvelú reprezentáciu svojich univerzít.

Podujatie organizovali Slovenská asociácia univerzitného športu a Slovenská technická univerzita v Bratislave.